Představte si, že šlapete po ulici, vítr vám fouká do vlasů a před sebou máte volnost otevřené silnice. Zní to docela dobře, že? Ale počkejte. Víte, že na celém světě platí některá vyloženě šílená pravidla, jejichž neznalost by se vám nemusela vyplatit.
Nemluvím o nošení přileb nebo o tom, že se někde nesmí jezdit po chodníku. Co takhle zákon, který vám brání brání jezdit na kole v bazénu, a další, který vás nutí mít na sobě tričko? A to je jen začátek.
Pojďme se vydat na cestu kolem světa a projděme si bizarní, podivná a někdy až zarážející pravidla pro cyklisty, která existují.
1. Japonsko - Zákaz deštníků během jízdy
Jedete na kole v Japonsku a začne pršet. Možná si říkáte: „Super, prostě si otevřu deštník a pojedu dál.“ Ale to není pravda. Ne, to není dovoleno. Podle Japonska si místo toho musíte vzít pláštěnku. Proč? Protože s deštníkem v ruce se velmi špatně řídí a brzdí, zejména když se proplétáte přeplněnými ulicemi. Jde o to, abyste do někoho nebo něčeho nenarazili.
2. Nizozemsko - zákaz používání mobilních telefonů bez hands-free zařízení
Nizozemsko je jako cyklistický ráj, ale na používání telefonu na cestách jsou přísní. Psaní SMS zpráv nebo telefonování během jízdy na kole? Na to zapomeňte, pokud nemáte hands-free zařízení. Toto pravidlo je tu proto, abyste se nezapnuli a nenarazili do někoho jiného. Buďte ve střehu, zůstaňte v bezpečí.
3. Velká Británie - Zákaz předjíždění koní zleva
Pokud jedete na kole a potkáte ve Velké Británii koně, raději se nepokoušejte proklouznout kolem něj vlevo. Podle britského silničního zákona, se koně mohou docela snadno vyděsit a vyplašený kůň je nebezpečný. Dejte jim tedy prostor a vždy je předjíždějte zprava, pěkně pomalu, abyste se vyhnuli koňskému dramatu.
4. Jižní Austrálie - Žádná kola v bazénu, prosím
Tohle zní trochu legračně, ale v Jižní Austrálii to skutečně museli zavést jako pravidlo: žádná kola v bazénech. Jde o to, aby se předešlo opravdu podivným nehodám a aby se bazén nezničil. Prostě nechte kolo na silnici, kam patří.
5. Francie - Vozte s sebou alkoholtester
Nějakou dobu museli cyklisté ve Francii vozit alkoholtestery. Zní to trochu divně, ale smyslem bylo omezit jízdu na kole pod vlivem alkoholu. I když to pro cyklisty není nijak extra přísné, je to jako nosit s sebou připomínku, že nemají být hloupí a jezdit na kole opilí.
6. Belgie - Zvonky na kole musí být slyšet
V Belgii musí mít vaše kolo zvonek, a to ne ledajaký. Musí být dostatečně hlasitý, aby byl slyšet na 20 metrů. Ale ani neuvažujte o tom, že byste ho vyměnili za sirénu nebo klakson; ty jsou velkým zákazem. Cíl? Dát lidem vědět, že se blížíte, aniž byste je vyděsili k smrti.
7. Connecticut/Londýn - Příliš rychlá a příliš pomalá jízda
V Londýně brzdí rychlé cyklisty a na některých místech je omezují na hlemýždí rychlost 8 mil za hodinu. To je pomaleji než moje babička na ranní procházce. V americkém Connecticutu zase platí zákon zakazující jízdu na kole rychlostí vyšší než 65 km/h.
8. Thajsko - Nechte si tričko na sobě
Thajsko rozhodlo, že trička jsou při jízdě na kole nutností, pravděpodobně poté, co vidělo příliš mnoho opálených turistů, kteří si z cyklistického výletu udělali přehlídku nahoře bez. Pokuta za porušení tohoto pravidla je sice docela malá, ale ostuda z toho, že vás na to někdo upozorní, může být horší než mít na sobě tričko zalité potem.
9. Dallas - Zákaz jízdy na kole uvnitř budov
V Dallasu to se zákazem vnášení kol do veřejných budov myslí opravdu vážně. Možná se jim stalo, že se jeden cyklista snažil projet uličkami knihovny nebo se někdo pokusil zaparkovat kolo uvnitř nákupního centra? Ať už je důvod jakýkoli, vaše kolo bude muset čekat venku.
10. Austrálie a Colorado: Zákaz jízdy bez držení řídítek
Dole v Austrálii a v hornatém americkém státě Colorado trvají na tom, abyste měli alespoň jednu ruku na řídítkách. Je to tak nejspíš lepší, vzhledem k tomu, kolik věcí se může pokazit, když na kole máváte oběma rukama ve vzduchu, jako by vám to bylo jedno....
Tato pravidla možná znějí trochu mimo :-), ale každé z nich má své důvody. Ať už jde o vaši bezpečnost, ochranu ostatních nebo jen o to, aby spolu všichni na silnici dobře vycházeli, jde jim o to, aby jízda na kole byla pro všechny lepší.