Klidně od narození. Ale měli byste při tom dodržet několik základních podmínek.
Včera jsem dal na naši Facebookovou stránku fotku, jak jedu na kole a za ním vezu ve sporotvním kočárku našeho deseti týdenního syna. A objevilo se tam tolik hejtů, že jsem to radši smazal a rozhodl se napsat tento článek, ve kterém tu situaci více rozeberu.
Ano. Děti lze vozit za kolem de facto již od novorozeneckého věku. V dětské autosedačce (dále jen "vajíčku") dítě přeci vozíte v autě také od narození.
Pokud chcete dítě vozit co nejdříve za kolem, tak to lze ve vajíčku také. Mnimálně výrobci sportovních kočárků Queridoo a Thiule je k tomu mají přizpůsobené. Nevím, jak to má vyřešené Thule, ale Qeridoo dodává pro většinu kočárků adaptér na vajíčka Maxi-Cosi a kompatibilní. A mimo to mají v nabídce také speciální "miminkovník",ve kterém lze miminka vozit, a což je možná ještě komfortnější varianta.
Kočárky Qeridoo jsou samy o sobě konstuovány jako velmi bezpečné, a pokud použijete pro přepravu malého dítěte vajíčko, tak je to ještě bepečnější.
Moje manželka je fyzioterapeutka s téměř desetiletou praxí a tak vám doporučuje:
- Pokud miminko nemá ještě dostatečně pevnou krční páteř, jezděte pouze na kratší vyjížďky a na kvalitním podkladu - nejlépe jen na rovném asfaltu.
- Pokud miminko dokáže v leže udržet zvedlou hlavičku už několik minut, zvládne i jízdu v lehčím terému.
- Miminko vždy ve vajíčku dostatečně zafixujte pomocí pásů a pokud je ještě malé, používejte vložku pro malá miminka a nebo anatomický polštářek k lepší fixaci hlavy.
- Kontrolujte dítě během jízdy aby se nepřehřálo nebo nepodchladilo.
- Nepřeceňujte své schopnosti a fyzickou kondici vašeho miminka.
Pokud váží vaše miminko už více, než 9 kg, lze jej již bez obav vozit v sedačce, která je ke kočárku dodávaná z výroby.
P.S: Náš malej rád baští a tak má v deseti týdnech už 6kg. Díky tomu, že s ním manželka pravidelně cvičí, udrží zvedlou hlavičku i více než tři minuty. A první vyjížďka se mu asi líbila, protože ji skoro celou prospal :-)